DeMo

DeMo (Decoding Modernity / Dekoduojant modernybę) – tai Kauno menininkų namų meno rezidencijų mainų programa, kurios metu rezidentai įvairiomis sąlygomis analizuos modernybės vystymosi procesus ir eigą skirtinguose socialiniuose, kultūriniuose kontekstuose.

Programos „DeMo“ siekis – tyrinėti santykius tarp įvairių modernybių, t. y. išskleisti modernybę kaip reiškinį platesnėje plotmėje laiko ir erdvės atžvilgiu. Šiuo atveju modernybė siejama su mokslo, industrijos ir kultūros vystymosi procesais, atsisakant kultūriškai sukonstruotos skirties tarp modernybės ir postmodernybės. Kad į modernybę arba modernybes būtų galima pažvelgti platesniu rakursu, Kauno menininkų namų trejus metus (2020-2022 m.) vyksianti programa „DeMo“ kartu su Derry~Londonderry Šiuolaikinio meno centru, Nicos rezidencijų programa „thankyouforcoming“, Novi Sado kultūros centru LAB ir kitais partneriais pakvies menininkus, kuratorius, kultūros lauko tyrėjus, įvairius tarpdisciplininius kolektyvus tyrinėti galimų sąsajų, sutapimų ir skirtumų tarp įvairių modernybių, jų formų ir išraiškų.

Žinant, kad modernybė dažnai yra siejama su gana aiškiomis geografinėmis sienomis ir jas vis dar sunku išplėsti, „DeMo“ programa skirta vystyti meno ir kultūros tinklus, neapsiribojant ekonominiais ir kultūriniais centrais. Šios rezidencijų programos vienas iš tikslų yra išdauginti modernybę – neapsiriboti viena modernybės sąvoka, kuri dažnai už centro ribų yra pateikiama kaip siekiamybė. Modernybei išsluoksniuoti bus pasitelkiamos įvairios meninės tyrimo metodologijos, kurios atsiskleis pranešimų, paskaitų, parodų, performansų arba objektų viešosiose erdvėse pavidalu.

Mainų rezidencijų programą „DeMo“ organizuoja: Kauno menininkų namai

Mainų rezidencijos „DeMo“ yra „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ programos dalis

Kontaktai

Rezidencijų programą koordinuoja Agnė Bagdžiūnaitė
agne@kpk.lt / +370 664 22939

Apie programos partnerius

Šiuolaikinio meno centras / Centre for Contemporary Art (CCA) (Derry~Londonderry, Šiaurės Airija) siekia sukurti galimybių auditorijai patirti ambicingą, eksperimentinį ir įtraukiantį meną, o pradedantiesiems menininkams vystyti sėkmingą karjerą. CCA plėtoja darbą su menininkais ir projektais, susijusiais su regionu, ir bendradarbiauja su partneriais, stiprindami menų lauką vietos, nacionaliniu ir tarptautiniu mastu.

Rezidencijų programa „ACROSS“ rengiama organizacijos „thankyouforcoming“ Nicoje (Prancūzija) sujungia nacionaliniu ir tarptautiniu mastu veikiančius meno pasaulio profesionalus, juos įtinklina, siekia skatinti žinių ir įgūdžių perdavimą bei padeda aktyvuoti šiuolaikinio meno sceną Prancūzijos Rivjeroje.

Kultūros centras LAB / Kulturni centar LAB (KCLAB) (Novi Sadas, Serbija), įsikūręs modernistiniame pastate priešais Futoškų parką, yra unikali susibūrimo vieta, kurioje eksperimentuojama pasitelkiant kultūros ir meno profesionalus, kūrybinius kolektyvus bei KKI įmones, užsiimančias kūrybinės ekonomikos plėtra ir socialiniu verslumu. KCLAB prieinamas kūrybingiems asmenims, kritiškai permąstantiems kultūrinę aplinką, taip pat yra atviras novatoriškoms socialinėms ir kultūrinėms veikloms.

Lietuvos kultūros institutas yra valstybinė biudžeto įstaiga, kurią įsteigė Lietuvos Respublikos Kultūros ministerija. Jos funkcija yra skatinti lietuvių kultūrą užsienyje ir pasitelkiant kultūrą pristatyti Lietuvą pasauliui. Institutas bendradarbiauja su įvairiais instituciniais ir individualiais partneriais, tokiais kaip „Knygų mugė” šiuolaikinio meno kuratoriams. Iki 2014 m. Lietuvos kultūros institutas buvo žinomas kaip Tarptautinis kultūros programų centras.

Rezidentai 

2022

Neringa Bumblienė (LT)

Neringa Bumblienė 2022 m. balandžio mėn. pabaigoje vyks į Nicą. Ji yra Vilniuje gyvenanti ir dirbanti kuratorė, kritikė ir konsultantė meno klausimais. Nuo 2014 m. kuratorė dirba Šiuolaikinio meno centre (ŠMC) Vilniuje.

Neringa yra baigusi kuratorystės magistro studijas Vilniaus dailės akademijoje ir kuratorystės mokyklą École du Magasin Grenoblyje, Prancūzijoje. Per visą savo karjerą ji dirbo su daugybe šiuolaikinio meno projektų ir didelės apimties tarptautinių grupinių parodų, tokių kaip „Galva su daug minčių“ ir 13-oji Baltijos trienalė „Išsižadėk šmėklų“ bei projektais ir parodomis, individualiai pristatančiomis kylančius ir įsitvirtunusius menininkus.

Ji šiuo metu yra 59-osios Venecijos bienalės Lietuvos paviljono su Roberto Narkaus projektu „Gut Feeling“ kuratorė ir 2023 m. 1-osios Vilniaus performanso meno bienalės meno vadovė. Ji taip pat yra Lietuvos kultūros tarybos šiuolaikinio meno ekspertė, IKT – Tarptautinės šiuolaikinio meno kuratorių asociacijos ir meno mugės „ArtVilnius“ valdybos narė.

Mainų rezidencijos „DeMo“ yra „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ programos dalis.

 

Mark Buckeridge (GBR), Ona Juciūtė (LT)

Ona Juciūtė, gimusi ir kurianti Vilniuje, yra jaunosios kartos skulptorė. Savo kūryboje ji domisi daiktų gamybos, industrijos temomis. Kilusi iš kelių kartų stalių šeimos, Ona, stebėdama besikeičiančias gamybos sąlygas, savo kūriniais bando suprasti skirtingų medžiagų hierarchijos sistemas.

Mark Buckeridge, gimęs ir kuriantis Belfaste, yra tarpdisciplininis menininkas daugiausia tyrinėjantis muzikos kultūrą. Anot menininko, muzikos galia – tai dabartinės socialinės ir politinės patirties šaltinis – apimanti gerbėjų ​​aktus, fonetines tradicijas, randamas dar senovės dainoje, ir dvasinę energiją, gaunamą iš bendruomeninio klausymosi.

Pagrindinis partneris: CCA Derry~Londonderry
Mainų rezidencijos „DeMo“ yra „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ programos dalis.

 

2021

Beatrice Celli (IT/FR)

Beatrice Celli (1992) yra italų menininkė, gyvenanti tarp Castelli (IT) ir Marselio (FR). Savo kūrybinėje praktikoje ji semiasi įkvėpimo gimtajame Abrucų regione, Pietų Italijoje, populiariojo folkloro ir misticizmo persmelktoje kultūroje. Žaisdama su antropologine perspektyva ji kviečia mus įsivaizduoti naujus pasaulius. Menininkė pasitelkia išgalvotą folklorą ir jungia skirtingus mitus bei tradicijas, kol galiausiai viskas sukonkretinama į asmeninę mitologiją. Tai ji daro pasitelkdama įvairias priemones – nuo skulptūrų ir instaliacijų iki performansų.
Menininkė baigė studijas Romos Urbino dailės akademijoje ir aukštojoje Nicos meno mokykloje „Villa Arson“. Jos darbai buvo eksponuojami Berlyno „Kleine Humboldt Galerie“, Venecijos bienalėje, vizualiųjų menų institute Šanchajuje ir Sonnenstube meno projektų erdvėje, Lugane (CH).

Kauno menininkų namai, bendradarbiaudami kartu su partneriais „thankyouforcoming” (Nica, Prancūzijos Rivjera) vykdo menininkų mainų rezidencijos programą „DeMo“ (Dekoduojant modernybę) Esprit collectif tema kaip vieną iš programos dalių.
Mainų rezidencijos „DeMo“ yra „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ programos dalis.

 

2020

Gintė Regina (LT), Niamh Seana Meehan (GBR)

2020 m. startavusioje rezidencijų programoje „DeMo“ po viešo kvietimo atrinktos menininkės Gintė Regina (Lietuva) ir Niamh Seana Meehan (Šiaurės Airija) vasario mėnesį rezidavo Šiuolaikinio meno centre Derry~Londonderry (Gintė Regina) ir Kauno menininkų namuose (Niamh Seana Meehan). Po rezidencijų menininkės eksponavo savo darbus Šiuolaikinio meno centre Derry~Londonderry, kur surengė dvi vienu metu vykusias solo parodas ir eksponavo tiek naujus, tiek jau sukurtus savo kūrinius. Paroda atvira visuomenei nuo kovo 21 d. iki gegužės 23 d. Susitikimas su Niamh Seana Meehan Kauno menininkų namuose vyko vasario 24 d. Plačiau…

 

Anton Karyuk (UA/LT), Vytautas Stakutis (LT), Marija Krstic (RS), Marija Markovic (RS)

2020 m. spalio pabaigoje Kauno menininkų namai, bendradarbiaudami kartu su „Novi Sadas – Europos kultūros sostine 2021“ ir kultūros centru LAB Novi Sadas, po atviro kvietimo atrinko 4 menininkus, kurie nuo lapkričio mėnesio pradėjo savo dalyvavimą tarptautinėje mainų rezidencijų programoje „DeMo“.

Į programą buvo atrinkti Lietuvoje gyvenantys menininkai Vytautas Stakutis ir Anton Karyuk. Iš Serbijos rezidencijose dalyvauja menininkės Marija Krstic ir Marija Markovic. Visus keturis menininkus vienija jautrus aplinkos stebėjimas ir kartu radikaliai skirtinga prieiga prie santykio su aplinka, jos analizės metodų.

Siekiant išplėsti modernybės sampratą atrinkti į programą menininkai analizuoja šiuolaikinio architektūrinio termino „EXISTENZMINIMUM“ reikšmę šiais neramiais laikais. Galima nuspėti, kad rezidencijų programos temą konceptualiai nulėmė dabartinis nestabilumas ir pandeminė krizė, išryškinusi tiek mūsų egzistavimo, tiek Vakarų modernybės ribas. Be labai plačios sąvokos reikšmės, žodis EXISTENZMINIMUM istoriškai yra architektūrinis apibrėžimas, vartojamas po Pirmojo pasaulinio karo žmogaus patogaus ir prieinamo būsto poreikiams nusakyti. Tikimasi, kad menininkai parengs tarpdisciplininiais tyrimais grįstus projektus ir fizinių rezidencijų metu 2021 m. juos realizuos, naudodami tradiciškai modernistines Kauno ar Novi Sado erdves.

Mainų rezidencijos „DeMo“ yra „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ programos dalis.

 

Veiklos

Rugsėjo 28 d. ir 29 d. vyks trečioji simpoziumo „Kritinė indukcija“ dalis skambiu pavadinimu „Menas liaudžiai“. Renginys vyks Kauno menininkų namų skaitykloje. Šioje dalyje kviestiniai kuratoriai(ės), organizatoriai(ės) ir koordinatoriai(ės), kurie/ios savarankiškai dirbantys(čios) kultūros srityje, ir ypatingai šiuolaikinio meno kontekste, pristatys savo veiklų spektrą ir aptars darbo kultūros srityje sąlygų ypatumus.

feministinis_miestas

Rugpjūčio 11 dieną, ketvirtadienį, Kaune prasideda renginių ciklas skirtas geriau savo miestą norintiems pažinti kauniečiams ir miesto svečiams. Trijų dalių simpoziumo „Kritinė indukcija“ metu, profesionalūs miesto tyrėjai, operatoriai ir menininkai […]

Rodyti daugiau
Svetainė atnaujinama | Site under construction
This is default text for notification bar